zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Poniedziałek, 21 Maja 2018, Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

ds

NAPISZ DO NAS

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej ze zdrowiem i urodą

zdrowieiuroda@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

NAJNOWSZE

Zatrzymać młodość (26-03-2009)

Czy wiemy, co jemy? (26-03-2009)

Uroda twarzy (26-03-2009)

Piękne i jędrne pośladki (26-03-2009)

Muzykoterapia (26-03-2009)

Co daje sport (26-03-2009)

Dobowy rytm skóry

Magdalena Orlicz


Zauważyłam, że moja skóra w zależności od pory dnia ma inną wrażliwość. Wiem też, że skóra w nocy wypoczywa. Zastanawiam się, kiedy i jak mogę najlepiej ją odżywiać i naprawiać. Proszę o wskazówki nie tylko dla mnie, ale i dla męża, któremu chciałabym również kupić odpowiednie kosmetyki. Aleksandra z Kalisza

Skóra podobnie jak cały organizm żyje swoim rytmem, dlatego warto wiedzieć, kiedy stosować odpowiednie zabiegi, aby uzyskać optymalny efekt. Życie człowieka zależy od światła, które reguluje nie tylko codzienne czynności, ale także funkcjonowanie jego organizmu.

Najwyższy poziom melatoniny mamy wieczorem i w nocy, kiedy brak światła dziennego. Dlatego można powiedzieć, że światło reguluje nasz cykl dobowy. Od tego cyklu zależy funkcjonowanie naszego ciała. Podczas doby ulegają zmianie poziomy hormonów, temperatura i częstotliwość uderzeń serca. Dobowym rytmom ulega też zdolność do pracy i wydolność organizmu w różnych sferach. Komórki musza się zregenerować po intensywnej pracy podczas dnia. Godziny poranne to dla wielu osób najbardziej wydajne godziny pracy. Kryzys przychodzi około południa. Energia wzrasta ponownie po godzinie 15 i organizm, w zależności od rytmu dobowego osoby, pracuje pełną para aż do późnych godzin wieczornych. Między godziną 3 a 5 funkcje organizmu wyraźnie słabną. Oczywiście rytm dobowy może być różny u różnych osób. Ranne ptaszki najlepiej funkcjonują w godzinach przedpołudniowych, a zasypiają przed północą. Natomiast tzw. sowy chętnie pracują wieczorem, a rano są zmęczone i ospałe, pracują w zwolnionym tempie. Poza tym inaczej funkcjonujemy, kiedy spada temperatura ciała. Wcześnie rano temperatura podnosi się do 37 stopni Celsjusza, organizm jest rozgrzany do pracy. Natomiast „sowy” potrzebują dłuższego czasu na rozruch organizmu i pozbycie się senności.

Również skóra ma swoje lepsze i gorsze godziny. Poznając czas pracy i odpoczynku skóry, będziemy wiedzieli, kiedy należy stosować środki odżywcze.

Rano organizm wytwarza dużą dawkę hormonu nadnerczy zwanego kortyzonem. W ciągu dnia ten poziom rośnie, a wraz z jego wzrostem maleje odporność na infekcje. Skóra mniej się wtedy broni przed infekcjami, bakteriami i stresem. Dlatego w ciągu dnia musimy wzmocnić jej barierę ochronną i zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem różnych czynników zewnętrznych. Również w godzinach porannych i przedpołudniowych rośnie poziom produkcji łoju w skórze, a serum chroni naszą skórę. Dlatego jeśli mamy cerę tłustą i mieszaną, pielęgnacja skóry nie wymaga tłustych preparatów na dzień. Najwyższy poziom produkcji serum mamy około południa. Wtedy dobrze jest poprawić makijaż, ściągnąć nadmiar tłuszczu z twarzy bibułką matującą lub chusteczką. Najlepiej prezentuje się makijaż wykonany bliżej południa. Około godz. 10 rano cera ma zdrowy, naturalny koloryt, a wtedy mocny poranny makijaż nie doda uroku. Najtrwalszy makijaż wychodzi po południu, kiedy produkcja serum maleje i kosmetyki dłużej utrzymują się na twarzy. Na dzień stosujemy kremy lżejsze, nawilżające i korygujące zmarszczki, koniecznie z filtrem UV. Skóra potrzebuje też składników zatrzymujących wodę, kolagenu, ceramidów i kwasu hialuronowego. Należy też pamiętać o przeciwutleniaczach chroniących skórę przed szkodliwym działaniem środowiska. Są to witaminy A, C, E.

Noc dla skóry to czas pracy i regeneracji. Kiedy śpimy, organizm naprawia szkody powstałe w skórze w ciągu dnia. Między północą a 6 rano następuje intensywny podział komórek w naskórku, które dzielą się wtedy wielokrotnie szybciej niż w ciągu dnia. Wieczór to idealny czas, aby zaaplikować skórze substancje odżywcze i regenerujące, takie jak aminokwasy, witaminy, fitohormony, wyciągi roślinne, retinol, który najlepiej i najskuteczniej naprawia skórę. Podczas nocy zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych, ich dotlenienie i absorpcja cennych składników. Wtedy też odbudowuje się warstwa ochronna naskórka. Aktualnie produkowana jest cała gama preparatów odżywczych, odpowiednich dla różnego wieku. Nie są tłuste, ale mają wiele odżywczych składników. Należy zwracać uwagę na składniki kremu, aby dobrze dobrać je do swoich potrzeb. Warto poradzić się ekspedientki w sklepie lub wcześniej zasięgnąć porady dermatologa. Krem należy nakładać cienką warstwą i pozostawić na chwilę do wchłonięcia. Dobrze jest stosować kremy jednej marki, ponieważ mają uzupełniające się składniki.

Skórę bardzo wrażliwą i alergiczną należy smarować preparatami obkurczającymi naczynka i łagodzącymi. Raz na kilka dni wskazany jest peeling twarzy (tylko wieczorem), a po nim zastosowanie kremu odżywczego. Peeling jest konieczny, ponieważ oczyszcza skórę i powoduje większe wchłanianie składników odżywczych.

Wieczór to dobry czas na maseczki odżywcze i nawilżające. Korzystny jest też masaż, który pobudzi krążenie płynów i usunie zalegające toksyny.

Zabiegi regeneracyjne związane nawet z małym bólem warto wykonać po południu, ponieważ wtedy zwiększa się wydzielanie endorfin - hormonu szczęścia, który działa lekko znieczulająco. Przed południem receptory nerwowe są bardzo wyostrzone i mocno reagują na ból. Takich zabiegów nie powinno się wykonywać tuż przed i w trakcie miesiączkowania. Nie wykonuje się wtedy żadnych zabiegów na cellulit, i mocniejszych masaży. Natomiast zabieg regenerujący z kwasami należy zrobić wieczorem lub późnym popołudniem, kiedy zwiększa się przepuszczalność skóry.Na podstawie konsultacji z kosmetologiem.

 

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: zdrowieiuroda@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA