zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Poniedziałek, 21 Maja 2018, Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

ds

NAPISZ DO NAS

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej ze zdrowiem i urodą

zdrowieiuroda@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

NAJNOWSZE

Zatrzymać młodość (26-03-2009)

Czy wiemy, co jemy? (26-03-2009)

Uroda twarzy (26-03-2009)

Piękne i jędrne pośladki (26-03-2009)

Muzykoterapia (26-03-2009)

Co daje sport (26-03-2009)

Cellulit

Magdalena Orlicz


Chcę zlikwidować cellulit, ale mimo że wiele o nim wiem, mam szereg wątpliwości. Słyszałam, że jest dziedziczny, że dotyczy tylko osób tęgich i że nie wystarczą tylko kosmetyki. Poza tym czytałam, że są różne rodzaje tego defektu i różne w związku z tym kosmetyki należy używać. Proszę o wyjaśnienie, na czym polega różnica Anna, 38 lat.

Cellulit nie jest dziedziczny, ale jeśli kobiety w twojej rodzinie też cierpiały z tego powodu, możesz być zagrożona. Kiedy jednak będziesz prowadziła odpowiedni tryb życia, stosowała się do zaleceń, to pojawienie się defektu znacznie się oddali i będzie łagodniejsze. Przy wczesnym zastosowaniu kosmetyków, ruchu przynajmniej 3 razy w tygodniu i odpowiedniej diecie, możesz uniknąć walki z dolegliwością. Pomarańczową skórkę mają nawet nastolatki i nie zależy to od tuszy, ale bardziej od złych nawyków. Młode szczupłe osoby cierpią na odmianę „zbitąâ€, gdzie tkanka tłuszczowa jest twarda, zbita a na skórze pojawiają się rozstępy. Kobiety tęższe mają cellulit tłuszczowy (komórki magazynujące tłuszcz są nabrzmiałe, spuchnięte). Większość pań cierpi na mieszaną wersję tego schorzenia. Jeżeli chcesz się go pozbyć się na trwale, czeka cię długa praca połączoną z dyscypliną, ale warto. Musisz stale odżywiać się odpowiednio, wiedzieć, czego unikać, dużo się ruszać i systematycznie używać kosmetyków zapobiegających nawrotom cellulitu. W tym wypadku najistotniejsza jest aktywność fizyczna, intensywna i regularna. Kiedy masz cellulit bardzo zaawansowany, widoczny kiedy stoisz i nie naciskasz na skórę, wyglądający jak kalafior, licz się z tym, że nie da się go usunąć, a jedynie złagodzić. To wymaga specjalistycznego leczenia farmakologicznego. Lekarza potwierdzają, że w dużym stopniu jest to choroba cywilizacyjna. Źle dobrana dieta, siedzący tryb życia, ułatwienia cywilizacyjne jak windy, samochody sprzyjają rozwojowi cellulitu. Trzeba wiedzieć, że za to schorzenie jest też odpowiedzialne wahanie poziomu hormonów, wywołane stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych.

Kosmetyki - większość kosmetyków zwalczających pomarańczowa skórkę zawiera kofeinę, wyciąg z morszczynu, bluszczu i miłorzębu. Jeśli masz problemy z pękającymi, rozszerzonymi naczynkami, lepiej zrezygnuj z używania preparatów antycellulitowych. Warto poradzić się lekarza, gdyż płytko unaczynionej skórze może zaszkodzić nawet intensywny masaż. Preparaty zwalczające cellulit działają na płytką warstwę skóry, stosowane z masażem wchłaniają się intensywniej, poprawiają ukrwienie skóry, wygładzają ją i poprawiają koloryt.

Czasami jestem pytana, można ocenić stopień cellulitu bez fachowej diagnozy? Doświadczony masażysta lub lekarz medycyny estetycznej łatwo oceni stopień zaawansowania pomarańczowej skórki, szczególnie II i III stopień zaawansowania. Rozpoznanie pierwszego stopnia bywa bardzo trudne. Wymaga to specjalnych narzędzi, a cellulit jest na zewnątrz niewidoczny. Tylko wczesne wykrycie zmian może powstrzymać lub znacznie spowolnić pojawienie się pomarańczowej skórki. W I fazie rozwoju, na początku, potrzebne są preparaty zmniejszające obrzęki. Kiedy cellulit się rozwinie, a kosmetyczne działania nie będą odnosiły efektu, można poddać się liposukcji, czyli zabiegowi odsysania tłuszczu. Oczywiście nie jest to regułą, trzeba wziąć pod uwagę indywidualne skłonności, tryb życia, pracę i dietę.

Mówiąc o cellulicie, trudno nie wspomnieć o różnych etapach jego zaawansowania. I tak:

I stopień jest niewidoczny, w przestrzeniach międzykomórkowych zbiera się płyn, skóra jest obrzęknięta, napięta, ciastowata. Co robić? Aby usprawnić obieg wody w organizmie, pij dużo niegazowanej wody i spożywaj dużo białka (ryby, mięso, fasola, soja). Nadmiar soli gromadzi wodę, więc unikaj jej. Systematycznie ruszaj się i ćwicz, łykaj codziennie Rutinoscorbin, który uszczelnia naczynia. Unikaj kosmetyków rozgrzewających, ale wcierając te dobre, wykonuj delikatny masaż. Hartuj skórę pod prysznicem naprzemiennymi strumieniami wody zimnej i ciepłej, co dodatkowo zmniejsza obrzęki. Na tym etapie dobre są masaże drenujące, ale należy je wykonywać delikatnie, bez ucisku. Aby ocenić prawidłowo cellulit, należy nago stanąć w lekkim rozkroku, nie ściskać pośladków. Najlepiej to zrobić w świetle dziennym, ciało musi być równo oświetlone.

II stopień charakteryzuje się tym, że kiedy siedzisz, widać jak lekko nierówna jest się skóra. Co robić? Kontynuować dotychczasowe metody leczenia, poszerzając je o masaż głęboki, uciskowy, najlepiej połączony z mezoterapią (zabieg w gabinecie dermatologii estetycznej). Wstrzykiwanie substancji czynnych w skórę i głęboki masaż poprawią mikrokrążenie, pobudzą komórki do prawidłowego funkcjonowania. Najbardziej skuteczne jest połączeni głębokiego drenażu, chłodnych okładów i lasera diodowego.

III stopień oznacza, że ciało bez uciskania i w każdej pozycji jest nierówne, gąbczaste, pełne górek i zagłębień. Co robić? To, co wyżej, a dodatkowo poddać się zabiegom mezoterapii lipolitycznej (wstrzykiwanie substancji przyspieszających rozpad i wydalanie tłuszczu, rozbijanie tkanki tłuszczowej. Można też rozbijać tłuszcz ultradźwiękami (uwaga na naczynka) i likwidować go przez liposukcję.Oprac. na podstawie rozmowy z lekarzami dermatologii estetycznej

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: zdrowieiuroda@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA